papuga

Papugi – opis, porady, hodowla

Ptaki nie są tak częstymi gośćmi w domach z kilku prozaicznych względów. Wprawdzie śmiecą nie bardziej niż wszystkie inne zwierzęta, ale chodzi tutaj zwłaszcza o hałaśliwy tryb życia. Oczywiste jest, że fani ptactwa raczej nie mają z tym wszystkim żadnego problemu, ale sporej większości zwyczajnych ludzi to niewątpliwie przeszkadza. Piękne ozdobne ptaki to bardzo ciekawy dodatek do każdego domu. Nie chodzi tutaj o ptactwo biegające wokół domu, bo nie każdy dysponuje taką przestrzenią, ale o ptaki typowo domowe, które trzyma się w zamknięte w klatkach. Najpopularniejsze są ciekawe gatunki małych papużek, kanarki i inne. Papugi bywają nierzadko nieco spokojniejsze i mniej hałaśliwe od kanarków, które to w tylko sobie znanych godzinach rozpoczynają swoje śpiewy i to może czasem rozdrażniać ludzi. Ale wyjdźmy z założenia, iż nie ma żadnych obiekcji i śmiało zajmuje się hodowlą ptaka lub ptaków w domu.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ptaki nie są zbyt wymagającymi zwierzętami, jednakże potrzebują ruchu, dlatego też wiele osób postanawia zainwestować w dość sporą zamykaną klatkę wyłącznie przeznaczoną dla nabytego gatunku, lub co pewien czas pozwala zwierzęciu, aby, aby pofruwał sobie po domu. Inni jeszcze bardziej się angażują i zapewniają ptactwu większy komfort bytu przystosowując dla ich potrzeb całe pomieszczenie. Wtedy oczywiście gospodarz pewnie ma o wiele więcej niż jeden okaz danego gatunku, a miejsce adaptowane dla ptactwa przywodzi na myśl jakąś część zarośniętej dżungli. Nie wszystkich stać na przerobienie całego pomieszczenia w ten sposób, ale ci, którzy tego dokonują, zyskują wręcz bajkowe efekty nie tylko w swych oczach. Jednakże zejdźmy trochę bliżej ziemi. Ptaszek wymaga zwyczajnych rzeczy.

Wystarczy mu co najwyżej pożywienie, woda i dodatkowe zabawki, a w szczególności malutkie huśtawki. To dosyć ważne jego potrzeby. Trzeba jednak zwracać uwagę na fakt, że niektóre gatunki potrzebują w klatce drugiego osobnika. Nie musi to być dokładnie płeć przeciwna, jednak ptak przebywający samotnie w klatce czasem może stać się niespokojny, apatyczny i zdenerwowany. Nie wszystkie ptaki tak reagują, ale pewne z gatunków papug żyjąc same okazują swoim zachowaniem dyskomfort, jaki czują. Hodując ptaki trzeba wziąć takie oraz inne pozostałe czynniki pod uwagę, aby nie stwarzać ptakowi niedogodnych warunków, chociaż hodowcy może się wydawać, iż wszystko przebiega właściwie.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Wiadomo, że ptaki wyczuwają nastrój człowieka, dlatego dla komfortowego życia ptactwa wymagana jest właściwa atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Tylko dzięki temu ptactwo ma okazję się rozwijać prawidłowo nawet w tak ograniczających zwierzę warunkach, jakimi są klatki. Powinno się naturalnie zaopatrzyć się w jak najlepszą literaturę na ten temat. To pozwala na dobre zapoznanie się z potrzebami ptaków i ich naturalnym środowiskiem życia, co właśnie pozwoli na stworzenie wręcz idealnych warunków życia, jakie panują w ich naturalnym miejscu, skąd przywędrowały.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *